آیکون منو

اخبار و مقالات
1396/2/27 چهارشنبه

سامانه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات تولید و آماده رونمایی شد.

در راستای تحقق حقوق شهروندی و توسط مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) سامانه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات تولید و آماده رونمایی شد.

.حق دسترسی آزاد به اطلاعات و گردش اخبار یکی از حقوق پذیرفته‌شده‌ی بشری می‌باشد که دارای ابعاد گسترده‌ای است. این حق در حکومت‌های مردمی و شفاف از جایگاه ممتازی برخوردار است و برای شهروندان این امکان را فراهم می‌آورد که از سیاست‌های حکومت مطلع شوند و بر پایه این اطلاعات، تصمیمات سنجیده‌تری اتخاذ نمایند. در واقع هر زمانی که مباحثی چون دموکراسی و شفافیت مطرح شده، آزادی اطلاعات نیز در چهارچوب آن قرار گرفته است. از این رو دولت‌ها همواره بر خود لازم می‌دانند با وضع قوانین مفید به اجرای مؤثر و کارای این حق بشری کمک کنند. لذا قانون گذار جمهوری اسلامی ایران نیز همین رویه را برگزیده و با ذکر این حق در قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به تبیین هرچه بیشتر آن پرداخته است.

این قانون که تا کنون در 115 کشور دنیا به انجام رسیده است در سال 88 در جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ گردیده است اما تا پایان دولت دهم اقدامی در جهت اجرای آن صورت نپذیرفته بود.

گفتنی است با روی کار آمدن دولت یازدهم و به دنبال بند 11 منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید و پیرو تأکیدات منشور حقوق شهروندی و با هدف شفاف‌سازی فضای فعالیت‌های دولتی و عمومی، پاسخگو ساختن دولت و نهادهای عمومی، فراهم نمودن زمینه‌های انتخاب آگاهانه، ایجاد بستر نظارت عمومی و کشف و مقابله با فساد و واسطه گری و کاهش رفت و آمدهای غیرضرور، مؤسسات خصوصی و عمومی مشمول قانون و آیین نامه موظف شده‌اند ذخایر اطلاعاتی خود را در دسترس کاربران قرار دهند.

این مؤسسات موظف شده‌اند امکان ارتباطی امن برای انجام رویه‌های اداری برقرار کنند تا کاربران بتوانند با استفاده از ابزارهای دسترسی و ارتباطی، با مؤسسه مربوط ارتباط برقرار کنند.

در همین ارتباط مرکز گسترش فناوری اطلاعات ایران (مگفا) وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، در راستای اجرای تفاهم‌نامه منعقده ما بین سازمان فناوری اطلاعات و سازمان گسنرش و نوسازی صنایع ایران طی قراردادی با سازمان فناوری اطلاعات کشور آماده سازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و قراردادن این سامانه در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بهره برداری را بر عهده گرفته و در جهت اجرایی نمودن قانون فوق اقدام به آماده‌سازی پرتال انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات نموده است که این سامانه هم اینک به آدرس foia.iran.gov.ir آماده استفاده کاربران می‌باشد و تمامی هموطنان می‌توانند با مراجعه به این پرتال اطلاعات مورد نیاز خود را از نهاد و سازمان مورد درخواست خود دریافت نمایند. 

قابل توجه است برای این منظور در ابتدا و بعد از وارد شدن به وبسایت، هموطنان با انتخاب گزینه «ثبت نام» از صفحه اصلی وارد بخش سه مرحله ای ثبت نام خواهند شد. بخش اول اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد است. بخش دوم اطلاعات تماس شامل شماره همراه، آدرس و رایانامه است. بخش سوم اطلاعات مربوط به حساب کاربری شهروندان اعم از نام کاربری (همان کد ملی)، رمز عبور و تکرار آن است. پس از موفقیت آمیز بودن ثبت اطلاعات، یک کد فعالسازی به شماره همراه شهروند ارسال می‌شود که در بخش بعد باید با استفاده از آن حساب کاربری خویش را فعال نماید.

شایان ذکر است کد فعالسازی به شماره‌هایی که پیامک‌های تبلیغاتی آن غیر فعال شده است ارسال نمی‌شود، لذا قبل از اقدام به ثبت نام می‌بایست نسبت به فعال‌سازی پیامک‌های تبلیغاتی اقدام نمایید.

شهروندان می‌توانند پس از ورود به حساب کاربری برای ثبت درخواست خود از طریق منوی ثبت درخواست اقدام نمایند. پس از این انتخاب، صفحه ثبت درخواست برای کاربر نمایش داده می‌شود. کاربر در این صفحه، اطلاعات درخواست را تکمیل کرده و آن را «ثبت و ارسال» می‌نماید. متقاضی می‌بایست شرح درخواست، موضوع و عنوان درخواست، سازمان پاسخگوی درخواست و نحوه دریافت پاسخ را انتخاب نمایند. 

پس از انتخاب گزینه ثبت و ارسال، کد رهگیری و تاریخ درخواست به کاربر نمایش داده می‌شود. درخواست به کارتابل سازمان انتخاب شده انتقال داده شده و مسئول سازمان مربوطه درخواست جدید را در کارپوشه خویش مشاهده می‌نماید و در مهلت مقرر نسبت به پاسخگویی آن اقدام می نماید.

شهروندان می‌توانند جهت دریافت پاسخ خود یکی از چهار مسیر مراجعه حضوری، استفاده از کارپوشه ایرانیان، ارسال به رایانامه شخصی و دریافت از طریق پست را انتخاب نمایند.

شایان ذکر است کارپوشه ایرانیان کارتابلی است که در صورت تمایل برای هر فرد با کد ملی خود شکل گرفته و تمامی مدارک به آن ارسال می‌شود و هر نوع اقدام روی آن قابل مشاهده می‌باشد.  

گفتنی است حداکثر مهلت زمان پاسخگویی سازمان مربوطه 10 روز کاری می‌باشد و کاربر در صورتی که پس از پایان یافتن این مهلت پاسخ خود را دریافت نکرد و یا نسبت به پاسخ دریافتی اعتراضی داشت می‌تواند نسبت به شکایت از سازمان مربوطه به کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اقدام نماید. برای این منظور کاربر پس از انتخاب گزینه «ثبت شکایت» از بخش پاسخ دریافتی، امکان ثبت عنوان شکایت و شرح شکایت و همچنین مدارک پیوست شده را دارد. این شکایت پس از ارسال در بخش «شکایات» / «شکایت‌های ارسال شده» قابل مشاهده خواهد بود. در صورت جوابگویی کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات امکان مشاهده جواب در بخش «پوشه درخواست» وجود خواهد داشت.

قابل توجه است که تا کنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت دادگستری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان انرژی اتمی، بنیاد شهید و اموز ایثارگران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این سامانه متصل شده‌اند و هموطنان می‌توانند با مراجعه به این سامانه اطلاعات مورد نیاز خود را از ایشان دریافت نمایند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر