آیکون منو

اخبار و مقالات
1396/2/27 چهارشنبه

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی مجوزهای کشور (سام) توسط مرکز گسترش فناوری اطلاعات صورت گرفت.

پنجره واحد تجارت، مفهومی جهانی به حساب می‌آید که برای ارزیابی سهولت فضای کسب و کار در یک کشور همواره مد نظر قرار می‌گیرد.

.پنجره واحد تجارت، مفهومی جهانی به حساب می‌آید که برای ارزیابی سهولت فضای کسب و کار در یک کشور همواره مد نظر قرار می‌گیرد. مرکز تسهیل تجارت - تجارت الکترونیک سازمان ملل متحد un/cefactt پنجره واحد را این گونه تعریف می‌کند: پنجره واحد تجارت (single window system) تسهیلاتی است که به تاجران، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های دخیل در امر حمل و نقل و ترانزیت این امکان را می‌دهد که اطلاعات لازم را در قالب‌های استاندارد به یک واحد ارائه و تمام مجوزها و مواد قانونی مرتبط با فعالیت خویش را در همان نقطه دریافت کنند. 

بنابر این گزارش، در جمهوری اسلامی ایران نیز مطابق با تبصره ٦ ماده ٥٧٧ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال ١٣٩٤، به صراحت آمده است؛ در مورد آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی که نیازمند اخذ مجوز از دستگاه‌های متعدد هستند دستگاه اصلی موضوع فعالیت، وظیفه مدیریت یکپارچه، هماهنگی و اداره امور اخذ و تکمیل و صدور مجوز را به‌عهده خواهد داشت و از طریق پنجره واحد حقیقی و یا در فضای مجازی با مشارکت سایر دستگاه‌های مرتبط به‌گونه‌ای اقدام می‌کند که ضمن رعایت هم‌زمانی صدور مجوزها، سقف زمانی مورد نظر برای صدور مجوز از زمان پیش‌بینی‌شده تجاوز نکند. همچنین در ایجاد پنجره واحد دستگاه‌های فرعی صدور مجوز موظفند نسبت به ارائه خدمات از طریق استقرار نماینده تام‌الاختیار در محل پنجره واحد و یا در فضای مجازی اقدام و همکاری لازم را به عمل آورند.

در این راستا مرکز گسترش فناوری اطلاعات ایران (مگفا) تابع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با توجه به لزوم ایجاد پنجره‌های واحد برای صدور مجوزهای دستگاه‌های اجرایی کشور و یکپارچه‌سازی اطلاعات مربوط به آن‌ها و همچنین بند ۶ و ۷ مصوبه مورخه ۱۵/۰۵/۹۳ هیئت دولت در خصوص سامانه‌ پیامکی کسب و کار طی قراردادی با سازمان فناوری اطلاعات کشور و نظارت فنی معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اقدام به راه‌اندازی "سامانه اطلاع رسانی مجوزهای کشور (سام)" نموده که با هدف اولیه نظارت هیأت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار بر زمان‌بندی و وضعیت فرایند صدور این مجوزها طراحی و پیاده‌سازی شده است.

این سامانه از یک سو خدمات اطلاع‌رسانی وضعیت صدور مجوزهای کسب‌وکار را به عموم مردم و کسب‌وکارهای متقاضی دریافت مجوز از طریق وب‌سایت، پیامک و اپلیکیشن اندرویدی ارائه می‌کند و از سوی دیگر، از طریق ثبت اطلاعات وضعیت فرایند صدور مجوزهای کسب‌وکار به ‌صورت ارتباط خودکار با سیستم‌های درون‌سازمانی یا ثبت مجزا در سامانه توسط دستگاه‌های اجرایی، امکان رصد و پایش نظام مجوزدهی کشور را فراهم می‌آورد.

گفتنی است سامانه دریافت شکایات، انعکاس و پیگیری رسیدگی به شکایات متقاضیان صدور مجوزهای کسب و کار (دادور) برای شناسایی و تکمیل چرخه درخواست و صدور مجوز در کشور و با قبول الزام، اهمیت و ضرورت تسهیل در ارایه خدمات به فعالان اقتصادی که در شرایط بروز شکایات و انتقادات به جهت دریافت و ارائه پاسخ صریح، به موقع و راهگشا می‌تواند ضمن شناسایی گلوگاه‌های آسیب‌زا و شناخت عوامل مخل روند ارائه خدمات، زمینه های افزایش اعتماد متقابل و بهبود محیط کسب و کار را بیش از پیش فراهم آورد نیز با هدایت معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال به انجام رسیدن می‌باشد.

نکته حائز اهمیت این موضوع تبادل اطلاعات بین سامانه اطلاع رسانی مجوزهای کشور (سام) و سامانه ثبت و پیگیری شکایات مجوزهای کشور (دادور) است تا بدین ترتیب امکان پیگیری درخواست‌ها و شکایات متقاضیان دریافت مجوزهای کسب‌وکار نیز به‌صورت یکپارچه و متمرکز فراهم شود. 

قابل ذکر است این دو سامانه در کنار هم سامانه‌ی جامعی را تحت عنوان "سامانه‌ی مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار" تشکیل خواهند داد.

زمان اجرایی آغاز هر دو پروژه‌ نیمه‌ی اول آبان ماه سال 1395 بوده است و پروژه‌ها در قالب سه فاز تحلیل و طراحی / پیاده‌سازی نرم‌افزار و آزمون‌های عملیاتی و اسناد راهنما / بهره برداری، آزمایش و آموزش کاربران انجام پذیرفته‌اند.

شایان ذکر است بخشی از فاز سوم پروژه اتصال به 4 دستگاه اجرایی به‌عنوان دستگاه‌های پایلوت پروژه بوده که تاکنون اتصال سامانه‌های صدور مجوز مرکز امور اصناف و بازرگانان (وزارت صنعت، معدن و تجارت) و وزارت جهاد کشاورزی به سامانه‌ی مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار انجام پذیرفته و اطلاعات صدور مجوزها را به‌صورت آنلاین برای این سامانه ارسال می‌کنند. 
در این راستا هم اینک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال متصل شدن به این سامانه می‌باشند و سایر وزارت خانه¬ها و نهادهای زیربط نیز به تدریج به این سامانه متصل می‌گردند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر